آیا روغن موتور تاریخ مصرف دارد؟

ضرورت استفاده از ضد یخ و چگونگی استفاده و نحوه تعویض آن
ضرورت استفاده از ضد یخ و چگونگی استفاده
مارس 10, 2021
روغن انتقال حرارت
روغن انتقال حرارت
ژوئن 2, 2022

آیا روغن موتور تاریخ مصرف دارد؟

آیا روغن موتور تاریخ مصرف دارد؟

آیا روغن موتور تاریخ مصرف دارد؟

آیا روغن موتور تاریخ مصرف دارد؟

هر چند تاریخ معینی برای انقضای استفاده از روغن های موتور وجود ندارد و حتی سازنده روغن موتور والوالین اعلام میکند که روغنهایش میتواند تا زمانی که تولید آن در جدول API اعتبار دارد قابل مصرف است یعنی چیزی حدود 25 سال ولی به نظر میرسد بدلایل ذیل روغن موتورها نیز دارای تاریخ انقضا می باشند.

1- روغن موتور بخاطر ترکیبات شیمیایی که دارد و بویژه مواد افزودنی که به آن اضافه شده است بعد از گذشت زمان طولانی فاسد می شود و خاصیت اولیه اش را از دست می دهد . هر چند این روغن ها در بشکه ها و ظروف دربسته قرار داده می شوند ولی باید به این نکته توجه کنید که بهرحال این بسته بندی ها کاملا بسته نیستند و امکان بروز اکسیژن در آنها وجود دارد .

2- روغن موتور اگر به مدت طولانی نگهداری شود میتواند از رده خارج شوند و آنهم بخاطر تغییراتی است که در فناوری خودروها اتفاق می افتد .

تاریخ مصرف روغن های موتور

لذا بطور معمول عمر نگهداری روغن موتور در صورتیکه در بسته های غیر قابل نفوذ در برابر هوا قرار داشته باشد بصورت تکنیکی معمولا 4 تا 5 سال است که معمولا این برای خودروهای همان مدل است چون با آمدن خودروهایی با مدل بالاتر مشخصات روغن هم می تواند متفاوت باشد و جهت مصرف روغن موتورهایی که بیش از 5 سال از عمر تولید آنها میگذرد، لازم است ترکیباتش را در آزمایشگاه تست کنند.

نهایی ترین زمان مصرف روغن موتور

با این تفاسیر اگر روغن را حتی در ظرف های درب بسته نگهداری می کنید، می توانید نهایتا تا ۵ سال آن را استفاده کنید اما، همیشه در نظر داشته باشید که خودرو ها به هر میزان پیش رفته تر شوند به مراتب ترکیبات روغن موتوری که برای آن ها استفاده می شود نیز فرق خواهد کرد.

نکاتی در مورد استفاده از روغن موتور

لازم است قبل از استفاده روغن موتور را بطور کامل به هم بزنند چون بعد از مدتی که روغن ثابت باقی می ماند مواد افزودنی آن جدا و ته نشین می شوند تا این مواد با هم مخلوط شوند .

بر طبق تحقیقاتی که انجام شده مدت زمان انقضای مصرف روغن موتور بستگی به چگونگی نگهداری آن دارد اگر دمایی که روغن در آن نگهداری نمی شود زیاد گرم و یا زیاد سرد نباشد و اگر روغن در همان بسته بندی اصلی و بدون هوای کارخانه قرار داشته باشد برای سالها روغن سالم باقی می ماند.

بشکه ها و ظروفی که درب آنها باز شده است بسیار سریع تر فاسد می شوند. روغن موتور دارای تاریخ مصرف است.

خواص روغن در طی زمان تغییر می کند: یک ظرف پلاستیکی حاوی روغن دنده با ویسکوزیته SAE 80 که سالهای زیادی آن را نگه داشته ایم، به مرور زمان خراب می شود و بوی مواد فرار آن استشمام می شود و مولکولهای ریز از محفظه روغن خارج شده و فشار داخل ظرف کاسته میشود و فاسد میگردد.

مدت زمان نگهداری روغن موتور بستگی به دمای نگهداری، رطوبت و نوع روغن موتور دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید روغن موتور مناسب میتوانید با شرکت بازرگانی رجال تماس بگیرید و از راهنمایی و تجربه ای مشاورین این شرکت بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *