آیا روغن هیدرولیک یخ میزند؟

روغن کمپرسور
روغن کمپرسور
دسامبر 2, 2020
آیا روغن هیدرولیک فرمان نیاز به تعویض دارد؟
آیا روغن هیدرولیک فرمان نیاز به تعویض دارد؟
دسامبر 16, 2020

آیا روغن هیدرولیک یخ میزند؟

آیا روغن هیدرولیک یخ میزند؟

آیا روغن هیدرولیک یخ میزند؟

روغن هیدرولیک چیست و چه کاری انجام می دهد؟

در حقیقت می توان گفت که این مایع فرمان را نرم تر می کند. روغن فرمان هیدرولیک از تحمل فشار بالایی برخوردار است و می توان گفت شبیه به مایع ترمز است و باعث افزایش حجم فشار نمی شود.اگر بعد از گذشت چند سال روغن هیدرولیک خود را تغییر ندهید ، باعث ضخیم شدن ، سفت شدن و آسیب دیدن قسمتهای مختلف سیستم هیدرولیک فرمان مانند پمپ هیدرولیک و جعبه فرمان خواهد شد و برای تعمیرات باید هزینه بالایی پرداخت کنید.

خواص روغن های هیدرولیک :

همانطوری که اشاره شد در سیستم های هیدرولیک جهت انتقال نیرو و انجام کار از نیروی مایعات تحت فشار استفاده می شود و یک مایع یا به عبارتی روغن هیدرولیک باید خواص مشروحه زیر را داشته باشد .

 1. انبساط حرارتی اکثر مایعات در مقابل افزایش درجه حرارت تغییر حجم می دهند یعنی با افزایش حرارت حجمشان زیاد میشود. یک روغن ایده آل هیدرولیک نباید در مقابل حرارت تغییر حجم دهد.
 2. نقطه اشتعال یعنی نقطه یا درجه حرارتی که روغن با گرم شدن و تحت فشار قرار گرفتن در آن خود بخود آتش گیرد.روغن ایده آل هیدرولیک باید نقطه اشتغال بالایی داشته باشد تا تحت تأثیر فشار و نیروی متراکم کننده آتش نگیرد
 3. خاصیت ضد زنگ زدگی روغن های هیدرولیک باید خاصیت ضد زنگ زدگی نیز داشته باشند و در سیستم از زنگ زدگی جلوگیری کرده و همچنین رسوبات خارجی را برداشته و خود روغن نیز نباید رسوب کند.
 4. چسبندگی به خاصیت یک سیال که در مقابل حرکت یا روان شدن از خود مقاومت نشان دهد چسبندگی می گویند ؛ یعنی تمایل نداشتن و مقاومت جهت حرکت و روان شدن ، یک روغن ایده آل هیدرولیک باید حداقل چسبندگی را داشته باشد. غلظت مایعات توسط Say bolt Viscos meter تعیین می شود.
 5. درجه روان بودن درجه روان بودن یا حرکت مایعات با افزایش یا کاهش درجه حرارت افزایش یا کاهش میابد ولی یک روغن ایده آل هیدرولیک با افزایش یا کاهش درجه حرارت روغن خاصیت روان بودن خود را حفظ می کند یعنی سرعت جریان یافتن روغن تحت شرایط افزایش و کاهش دما داخل لوله ها باید ثابت بماند.
 6. روانکاری روغن های هیدرولیک علاوه بر خواص ذکر شده باید خاصیت روانکاری نیز داشته باشند تا در حد امکان از اصطحکاک قطعات متحرک و فرسایش جلوگیری کنند
 7. قابلیت تراکم همانطور که اشاره شد درسیستم های هیدرولیک جهت انتقال نیرو و انجام کار از نیروی مایعات تحت فشاره استفاده می شود و یک مایع یا به عبارتی روغن هیدرولیک باید بتواند تحت فشار مقاوم بوده و متراکم نشود .

زمان تعویض روغن هیدرولیک

تعویض روغن هیدرولیک فواصل زمانی مشخصی ندارد ، اما با چک کردن روغن می توانید بسته به تعدادی از عوامل در هنگام تغییر آن متوجه شوید که در زیر توضیح خواهیم داد. مراقب باشید هرگز برای تغییر روغن دو نوع روغن هیدرولیک مختلف را با یکدیگر مخلوط نکنید ، زیرا روغن ها از نظر ویسکوزیته و سایر عوامل متفاوت هستند.

 • روغن سوخته، تیره و مات شده باشد.
 • کارایی نداشته باشد.
 • بوی سوختگی بدهد.
 • درون پمپ روغن حالت کف داشته باشد.
 • با افزایش شدید گرانروی مواجه شده باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید روغن هیدرولیک مناسب میتوانید با شرکت بازرگانی رجال تماس بگیرید و از راهنمایی و تجربه ای مشاورین این شرکت بهره ببرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *