تشخیص عیوب ظاهری فیلتر روغن ماشین

تصفيه روغن موتور کارکرده
تصفيه روغن موتور کارکرده
جولای 14, 2020
روغن هیدرولیک
روغن هیدرولیک
جولای 20, 2020

تشخیص عیوب ظاهری فیلتر روغن ماشین

تشخیص عیوب ظاهری فیلتر روغن ماشین

تشخیص عیوب ظاهری فیلتر روغن ماشین

در حال حاضر استفاده از سیستم های بینایی ماشین کمک بسزایی به حل مسائل و یا به بیان بهتر رفع موانع موجود در حوزه فناوری شده است. یکی از کاربردهایی که سیستم های بینایی ماشین به آن ورود پیدا کرده است حوزه تشخیص عیب در قطعات صنعتی با دقت بالا می باشد.
یکی از قطعات صنعتی که در حوزه خودرو نیز کاربرد دارد، فیلتر روغن ماشین است. فیلتر های روغن خودرو با توجه به فرم ظاهری که دارند و مراحل تولید آن ها در کارخانه، امکان بوجود آمدن نواقصی در شکل فیزیکی شان وجود دارد.
عیوب ظاهری موجود در این فیلترها یکی از دلایل مرجوعی این محصولات به کارخانه پس از تولید می شود.
فیلتر روغن ظاهری استوانه ای شکل دارد که حفره های دایره ای اطراف آن را احاطه کرده اند.
شعاع و قطر دایره ها، شکستگی و یا وجود خط و خش روی سطوح فیلتر و سلامت رزوه میانی مواردی هستند که باید در تست کنترل کیفیت فیلتر روغن مورد بررسی قرار گیرد.
سیستم های بینایی ماشین به کمک تولید کنندگان آمده است تا به وسیله الگوریتم های خود بتواند عیوب ظاهری فیلترهای روغن را در طی مراحل تولید آن در کارخانه، قبل از ارائه به بازار مصرف، مشخص کرده تا مسئولین تولید در پی رفع مشکلات برآیند تا بدین وسیله فیلترهای با کیفیت و بدون ایراد در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرند.
فیلتر روغن از سه قسمت اصلی تشکیل شده است . با توجه به ماهیت دایره ای بودن فیلتر روغن، باید دایره بودن قسمت های خاص مورد نظر فیلتر مورد بررسی قرار گیرد بدین معنی که حالت دایره مانند ظاهر فیزیکی فیلتر درست باشد و به بیضی تبدیل نشده باشد.
سطح فیلتر از چندین دایره تشکیل شده است که تو درتو بوده و شامل دایره مرکزی و دایره خارجی می باشد.
قسمت مهم بعدی در فیلتر روغن، سطح فلزی فیلتر است. این سطح فلزی ممکن است در حین تولید خش، فرورفتگی و یا ضایعه ای بر روی آن ایجاد شود که جزو ایرادات وارده بر سطح است و باید شناسایی شده و رفع شوند.
قسمت سوم فیلتر که باید مورد بررسی قرار گیرد سلامت رزوه میانی فیلتر روغن است که اگر دچار شکستگی و یا فرورفتگی باشد به طور کامل فیلتر را معیوب به حساب می آوریم و قابل استفاده نیست.
با توجه به سطح فلزی فیلتر روغن، تصویربرداری از آن بسیار مشکل است و نیاز به سیستم نورپردازی خاصی دارد که انعکاس نور از سطح فلزی فیلتر را به حداقل برساند، یعنی تاحدامکان نویز راکاهش دهد.
برای این منظور از نوع نورپردازی Dome Lightاستفاده می شود که باعث کاهش نویز می شود و در تصویر برداری هرچه بهتر موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *