تعمیر و نگهداری سيستم و روغن هیدرولیک

آب در سیستم های هیدرولیک و روغن هیدرولیک
اثرات مخرب آب در سیستم و روغن هیدرولیک
سپتامبر 14, 2022
تفاوت بین سیال هیدرولیک با روغن هیدرولیک
تفاوت بین سیال هیدرولیک با روغن هیدرولیک
اکتبر 30, 2022

تعمیر و نگهداری سيستم و روغن هیدرولیک

بهترین روش برای تعمیر و نگهداری سيستم های هيدروليک و روغن هیدرولیک

بهترین روش برای تعمیر و نگهداری سيستم های هيدروليک و روغن هیدرولیک

Contents

بهترین روش برای تعمیر و نگهداری سيستم های هيدروليک و روغن هیدرولیک

 

سیستم هیدرولیک برای مجموعه های مختلف هزینه سنگینی دارد و یکی از مسائل مهم این هست که بهره وری درستی از آن داشته باشیم تا بازده بیشتری از آن دریافت کنیم، بنابر اين بسته به میزان نياز شما به تجهیزات خود و سطح استفاده از آن، باید روش نگهداری مناسبی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت داشته باشد. همیشه مطمئن شوید که به خوبی مراقب روغن هیدرولیک خود هستید. درصورتيکه روغن هیدرولیک را در شرایط خوبی نگه دارید، عملکرد تجهیزات هيدروليک خود را به حداکثر خواهید رساند. اگر نمی دانید برای برنامه ریزی تعمیر و نگهداری سيستم هيدروليک و روغن هیدرولیک خود از کجا شروع کنید، ما شما را با اصول و شیوه های نگهداری سیستم های هيدروليک و روغن هیدرولیک آشنا خواهیم کرد.

سيستم هيدروليک

سيستم هيدروليک

 

سبک نگهداری سيستم هیدرولیک خود را انتخاب کنید

برخی از افراد سعی می کنند از دردسر نگهداری و تعویض منظم روغن هیدرولیک تجهيزات خود فرار کنند و تنها با تکیه بر تجارب کارشناسان مکانیک خود از توقف سیستم خود جلوگیری کنند ولی در واقع، با سرمایه گذاری، صرف زمان، تامين منابع و کمی تلاش برای نگهداری از سيستم هيدروليک، متوجه خواهيد شد که جلوگیری از مشکلات سيستم هيدروليک، بسيار مقرون به صرفه تر است.

سبک‌های نگهداری مختلف با سطوح هزینه و روش های خاص خود همراه هستند و همه آنها نتایج یکسانی را ارائه نمی‌کنند. هنگام اجرای یک روش نگهداری سيستم و روغن هیدرولیک، در نظر بگیرید که کدام یک از چهار گزینه زیر به بهترین وجه نیازهای تعمیر و نگهداری شما را در برابر منابع شما متعادل می کند:

  • روش نگهداری برنامه ریزی شده
  • روش نگهداری پیشگیرانه
  • روش نگهداری پیش بینی آينده
  • روش نگهداری واکنشی

در ادامه، هر کدام از اين روش ها را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم.

بهترین روش برای تعمیر و نگهداری سيستم های هيدروليک و روغن هیدرولیک

بهترین روش برای تعمیر و نگهداری سيستم های هيدروليک و روغن هیدرولیک

 

روش نگهداری برنامه ریزی شده

سیستم های هیدرولیک نیاز به بررسی و کنترل منظم دارند. دستورالعمل های سازنده تجهیزات یک منبع ایده آل است برای بررسی و جایگزینی اجزای خاص سيستم هيدروليک. این جزئیات ارزش ثبت کردن در کتابچه راهنمای تعمیر و نگهداری سيستم هیدرولیک را دارند. با داشتن این اطلاعات، می‌توانید از قبل، زمان توقف منظم سيستم هيدروليک را برنامه‌ریزی کنید.

توصيه می شود یک استراتژی نگهداری روغن هیدرولیک برنامه ریزی شده را اتخاذ کنید تا تجهیزات خود را تا زمانی که ممکن است در شرایط بهینه نگه دارید. مشخص نمودن تاریخ‌های مشخص در تقویم کاری خود برای تعویض روغن و تعویض فیلترها به این معنی است که می‌توانید برنامه توليدتان را بر اساس زمان های توقف خط توليد و بصورت برنامه‌ریزی‌شده، مديريت کنید.

تعمیر و نگهداری سيستم هيدروليک و روغن هیدرولیک بصورت برنامه ریزی شده، افزايش راندمان سیستم شما را به همراه دارد اما از نظر مقدار نقدينگی مورد نياز برای اجرای اين روش، تامين اين نقدينگی می تواند گران باشد. زمانيکه ماشین آلات شما در بهترین حالت خود با کمترین اشکال و خرابی کار می کند در واقع ارزش عملیاتی آن تجهیزات را به حداکثر می رسانید. اما توقف برنامه ریزی شده هزینه دارد. اين تفکر درستی نيست که گفته شود، تعمیر و نگهداری روغن هیدرولیک برنامه ریزی شده گران تر از رسیدگی به مشکلات در هنگام بروز آنها است.

اگر پارامتر زمان در خطوط تولید، بالاترین اولویت شما باشد، تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده بهترین انتخاب است و تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده، مقرون به صرفه تر از مشکلات ناشی از توقف های غافلگیرانه است. بدون اجرای تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده، ممکن است خطر خرابی فاجعه بار را به همراه داشته باشید و کل خط توليد متوقف گردد. اگر فکر می کنید که تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده هزینه ای است که نمی توانید آن را توجیه کنید، یک رویکرد پیشگیرانه یا پیش بینی آينده را در نظر بگیرید.

 

روش نگهداری پیشگیرانه  

اگر نمی توانید به برنامه ای برای تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده متعهد شوید، یکی از جایگزین هایی که باید در نظر بگیرید، نگهداری پیشگیرانه سيستم و روغن هیدرولیک است. در این حالت، شما مراقب تجهیزات و عملکرد آن هستید، اجازه می دهید مقدار مشخصی تخریب در سيستم هيدروليک داشته باشيد، اما قبل از اینکه هر آسیبی به آستانه شکست برسد، مداخله می کنید.

به عنوان مثال، این سناریو را در نظر بگیرید: یکی از کارگران شما گزارش می دهد که یک نشتی کوچک از یک شیر در یکی از ماشین های شما ديده شده است. در اين حالت شما پیامدها را در نظر بگیرید. نشتی در ابتدا پیش پا افتاده به نظر می رسد، اما اگر با مشکل مقابله نکنید و آب بندی سيستم هيدروليک از کار بیفتد، روغن هیدرولیک خود را از دست خواهید داد و عواقب آن می تواند فاجعه بار باشد. بنابر اين برای چند روز محل نشتی را زیر نظر داشته باشید تا ببینید وضعیت نشتی با چه سرعتی پیشرفت می کند.

نیازی نیست امروز به این مشکل بپردازید، اما می‌توانید رفع نشتی را به لیستی از کارهایی که باید انجام شوند اضافه کنید و بر اساس مشاهدات چند روزه کارکرد، برنامه ‌تعمیر و نگهداری سيستم و روغن هیدرولیک را برای آینده برنامه ريزی کنید. هنگامی که می دانید یک تاریخ تعمیر و نگهداری در راه است، در نظر بگیرید که چه موارد دیگری را می توانید از این به بعد به لیست اضافه کنید تا همه آنها را با هم بررسی کنید و بدين صورت از توقف های متعدد جلوگیری کنید.

ممکن است از این فرصت برای تعويض هر قطعه ای را که در محدوده عمر خودش یا نزدیک به آن باشد، استفاده کنید. شما باید این نوع اطلاعات را در گزارش تعمیر و نگهداری سيستم هیدرولیک خود ثبت کنید. مثلا اگر از عمر پمپی کمتر از هزار ساعت باقی مانده باشد، ممکن است مجبور گرديد، برای تعویض آن پمپ، برای بار دوم در عرض یک ماه، سیستم خود را خاموش کنید. اگر یک ماشین با عملکرد حیاتی در خط توليد شما باشد، خاموشی دوم می‌تواند امر مهمی باشد. در این صورت، در حالی که تجهیزات با برنامه از قبل مشخص شده متوقف هستند، تعمير و تعويض های لازم را انجام دهيد.

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک

 

روش نگهداری پیش بينی آینده

اگر نتوانید به طور منظم و متناوب به روش تعمیر و نگهداری پيشگيرانه و برنامه ریزی شده متعهد شوید ميتوانيد روش نگهداری پیش بینی آينده را در پيش بگيريد که شامل نظارت بر عملکرد تجهیزات، تجزیه و تحلیل شواهد و قضاوت آگاهانه در مورد احتمال قریب الوقوع بودن مشکل است. یادداشت ها را در گزارش تعمیر و نگهداری هیدرولیک خود نگه دارید تا از هر روندی آگاه باشید.

به عنوان مثال سناریوی زیر را در نظر بگیرید: پورت فشار دیفرانسیل در اکثر مجموعه های فیلتر هیدرولیک نشان دهنده فشار برگشتی است که هنگام عبور مایع از فیلتر ایجاد می شود. این فشار در طول زمان افزایش می‌یابد زیرا آلاینده‌های حمل شده توسط روغن هیدرولیک در محیط فیلتر جمع می‌شوند و مسير عبور خود روغن را مسدود می‌کنند. هنگامی که فشار در فیلتر از درجه شیر بای پس فیلتر بیشتر شود، دریچه برای محافظت از فیلتر باز می شود و روغن می تواند آزادانه جریان یابد، اما فیلتر نمی شود.

اگر فشار برگشتی را کنترل کنید، می توانید میزان تجمع آلاینده ها را در فیلتر اندازه گیری کنید. شما می توانید این کار را با نصب یک نشانگر ساده بازشو، یک مبدل آنالوگ یا یک فشار سنج انجام دهید. به اين ترتيب هنگامی که فشار برگشتی به درجه تنظيم شیر بای پس فیلتر نزدیک می شود، متوجه می شويد که زمان تعویض فیلتر فرا رسیده است. استفاده از این استراتژی پیش‌بینی به این معنی است که می‌توانید از تلاش و هزینه تعویض قطعات قبل از لزوم انجام آن اجتناب کنید، اما ممکن است برای جلوگیری از خسارات شديدتر، مجبور شوید با عجله اقدام به انجام تعمیر و نگهداری کنید.

 

روش نگهداری واکنشی

بدترین روش برای نگهداری روغن هیدرولیک، روش واکنشی است. اصلا توصيه نمی شود که روش واکنشی، بعنوان استراتژی تعمیر و نگهداری سيستم هیدرولیک انتخاب شود. در نقطه مقابل از سختی تعمیر و نگهداری روزانه هیدرولیک، تعمیر و نگهداری روغن هیدرولیک واکنشی توسط کسانی که نرخ استفاده کم یا متناوب برای تجهیزات خود دارند، یا نمی دانند چه زمانی و چگونه تعمیر و نگهداری معمول روغن هیدرولیک را انجام دهند، استفاده می شود. رويه واکنشی منتطر ماندن برای خرابی کامل یک قطعه يا روغن سيستم هيدروليک قبل از اقدام به حل مشکل آن، یک رويه نامطلوب است که ميتواند منجر به خسارات جبران ناپذير و بسيار پر هزينه گردد.

 

نگاه به آینده

همگام با پيشرفت های علمی، روش های تعمیر و نگهداری سيستم ها و روغن هیدرولیک نيز در حال تحول است. این روزها، ميتوان از نرم افزار  Industry 4.0و از اینترنت صنعتی اشیا برای نگهداری تجهيزات استفاده نمود.

به عنوان مثال، امروزه فناوری نظارت بر دمای پمپ هيدروليک و جریان خط تخلیه محفظه آن را داریم که هر دو معمولاً با افزايش سایش، افزایش می‌یابند. لرزش یاتاقان‌های پمپ را نیز می تواند تحت نظارت و کنترل باشد. اما در اینجا ما در مورد نظارت، تجزیه و تحلیل و پیش‌بینی سنتی که بطور معمول زمان‌بر هستند صحبت می‌کنیم ولی اگر بتوانید یک قدم فراتر بروید و حسگرها را به یک دستگاه هوشمند متصل کنید، می‌توانید به نرم‌افزارهای پیچیده یا حتی هوش مصنوعی تکیه کنید تا نظارت بر تجهیزات را دقيقتر برعهده بگیرد و فقط در صورت نیاز به مداخله انسانی برای شما هشدار ارسال کند.

 

نتیجه گیری:

با تعيين بهترين استراتژی برای تعمير و نگهداری سيستم های هيدروليک و تعويض به موقع روغن هيدروليک، می توان تصمیم آگاهانه ای بگیرید و هزينه های تعميرات ناشی از از توقف های ناخواسته خطوط توليد را کاهش داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *