تشخیص عیوب ظاهری فیلتر روغن ماشین
تشخیص عیوب ظاهری فیلتر روغن ماشین
جولای 16, 2020
روغن صنعتی و صنعت نساجی
روغن صنعتی و صنعت نساجی
جولای 27, 2020

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک

سالانه هزینه های زیادی صرف خسارت های ناشی از خوردگی و راه های جلوگیری از آن می شود. مهندسی خوردگی کاربرد دانش و فن یا هنر جلوگیری و کنترل خسارت های ناشی از خوردگی به طور اقتصادی و مطمئن است. با توجه به ماهیت محیط خورنده، میزان آلیاژها، سازه ها و روش های جلوگیری از آن ها متفاوت است.

با پیشرفت صنایع از قرن 19 به بعد مساله خوردگی اهمیت ویژه ای پیدا کرده و به دلیل جنبه های اقتصادی مساله توجه مسئولان را جلب کرده است. نتایج ارزیابی های به عمل آمده در برخی از کشورهای صنعتی پیشرفته نشان می دهد که زیان های مالی ناشی از پدیده خوردگی سالیانه رقمی در حدود 4-5 درصد تولید نا خالص ملی می باشد.

اغلب صنایع کم و بیش به آب احتیاج دارند که این آب می تواند از هر نوع آب طبیعی تامین شود. از آنجایی که غالبا مصرف آب در صنایع زیاد است لذا قیمت و دسترسی به آن مهم می باشد.

به دلیل گران بودن آب شهر آبی که دارای خوردگی مشخصی باشد ترجیح داده می شود مواردی که برای آبهای صنعتی مورد بررسی قرار گیرند عبارتند از:

1- مواد معلق جلبک ها و میکروب ها

2- اسیدیته یا قلیائیت آب

3- مواد معدنی

4-آهن

5-گازهای موجود در آب

6-خورندگی آب

کنترل صحیح ترکیب شیمیای مشکلات خوردگی و رسوب دهی را به حداقل می رساند. خوردگی فلزات بستگی زیادی به کیفیت فیزیکی و شیمیایی آب دارد. از جمله پارامتر های مهم در این ارتباط هدایت الکتریکی آب، pH، غلظت و نوع نمکهای موجود در آب و مسائل رسوب گذاری ناشی از این عوامل می باشند.

فنی که انتقال نیرو را توسط مایعات انجام دهد هیدرولیک نامیده می شود. انتقال نیرو و حرکت به روش های مکانیکی، الکتریکی، نیوماتیکی، هیدرولیکی و سیستم های مرکب انتقال قدرت قابل انجام است.

از جمله مزایای سیستم خای هیدرولیک عبارتند از:

1- امکان انتقال نیروهای بزرگ و توان های بالا

2-تنظیم سرعت در خلال کار بدون توقف

3-حرکت بی ضربه و بی لرزش

4-انتقال نیرو به نقاط دور

5-تغییر جهت و سرعت سریع حرکت

از جمله معایب سیستم های هیدرولیک عبارتند از:

1- حساسیت روغن ها به دما

2-تراکم پذیری روغن ها

تغییرات ویسکوزیته روغن

اتلاف انرژی در اثر اصطکاک سیال عامل

بین سیالات مختلف به دلیل مزایای که روغ دارد به عنوان سیال هیدرولیکی از آن استفاده می شود.

استفاده از روغن هیدرولیکی به دلیل مزایای زیادی که دارند جهت انتقال نیرو و حرکت اجتناب ناپذیر است. مطالعات نشان می دهد که اتفاقاتی از قبیل ترکیدن شیلنگ انتقال روغن هیدرولیک، نشتی ناخواسته روغن به داخل آب، گاهی اوقات خطای نیروی انسانی و … باعث می شود روغن هیدرولیک با آب مخلوط شود.

البته تا حد امکان انجام شده و سرانجام عملیات تصفیه سازی نهایی در صافی های شنی بزرگ انجام می گیرد.

اما وجود روغن در آب پس از عملیات جداسازی هم اجتناب ناپإیر است.

روغن های هیدرولیک از روغن پایه و مواد افزودنی تشکیل می شوند. روغن های پایه هیدرو کربنی هستند و تمایل دارند اکسید شده تجزیه ی حرارتی شده و یا پلیمریزه شوند. مطالعات نشان می دهد که هیدرو کربن ها با اکسیژن واکنش داده و گونه هایی مانند اسید کربو کسیلیک تشکیل می دهند.

اسید کربوکسیلیک به سطح فلز جذب شده و با فلز واکنش می دهد و باعث تشکیل کمپلکس های فلزی می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گفتگوی آنلاین whatsapp