تشخیص عیوب ظاهری فیلتر روغن ماشین
تشخیص عیوب ظاهری فیلتر روغن ماشین
جولای 16, 2020
روغن صنعتی و صنعت نساجی
روغن صنعتی و صنعت نساجی
جولای 27, 2020

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک چیست؟

روغن هیدرولیک یک مایع غیر قابل فشرده سازی است که برای انتقال نیرو در ماشین آلات و تجهیزات هیدرولیک استفاده می شود. در غیر این صورت به عنوان مایع هیدرولیک شناخته می شود ، روغن هیدرولیک می تواند مصنوعی یا معدنی باشد.

بیشتر روغنهایی که تولید می شوند دارای مواد معدنی یا مصنوعی هستند. روغن های هیدرولیک معدنی از فراکسیون های نفت خام حاصل می شوند در حالی که روغن های مصنوعی هیدرولیک با استفاده از مایعات پایه شیمیایی تولید می شوند.

سیستم های هیدرولیک چگونه کار می کنند؟

نقش اصلی روغن هیدرولیک در یک سیستم هیدرولیک انتقال نیرو از یک انتهای آن سیستم به انتهای دیگر از طریق آن و اجزای مختلف هیدرولیک است.

هنگامی که یک نیروی خارجی روی مایع هیدرولیک غیر قابل فشرده سازی اعمال می شود – معمولاً از پیستونی درون یک سیلندر – روغن از طریق سیستم هیدرولیکی تحت فشار قرار می گیرد و در نهایت نیرویی را در قسمت دیگری از سیستم ایجاد می کند. این منجر به یک حرکت یا عمل می شود.

معمولاً اعمال فشار به مواد منجر به فشرده سازی می شود ، بنابراین ممکن است تعجب کنید که روغن هیدرولیک قابل فشرده سازی است یا خیر ، اما یک ویژگی مهم مایعات هیدرولیک این است که آنها باید غیر فشرده باشند.

روغن هیدرولیک برای چه کاربردی است؟

مایعات هیدرولیک در بسیاری از کاربردها در هر صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه بتوانید از طیف وسیعی از کاربردهای مایع هیدرولیک و دلیل اهمیت روغن هیدرولیک صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار شوید ، در اینجا چند نمونه از تجهیزات و ماشین آلات که از روغن هیدرولیک استفاده می کنند آورده شده است:

-سیستم هیدرولیک موجود در لیفتراک ها از اهمیت زیادی برخوردار است تا به چنگال های فوق العاده قوی که نیاز به بلند کردن برخی کالاهای فوق سنگین دارند ، کمک کند.

-بالابرهای اتومبیل (جکهای اتومبیل ، بالابرهای اتومبیل و …) برای کمک به دامنه قدرت چشمگیر خود ، به روغن جک هیدرولیک نیاز دارند! این نوع ماشین آلات به دلیل ایمنی و همچنین کارایی به روغن هیدرولیک قابل اطمینان بستگی دارد. مایع هیدرولیک برای بالابر اتومبیل تمایل به درجه فشار ویسکوزیته بالاتری دارد.

-روغن هیدرولیک مخصوص شخم و برف تجهیزات مخصوص شخم زدن در عملکرد قدرتمند آسانسور هیدرولیکی ، شیب و حرکت زاویه تیغه شخم برفی ضروری است. شرایط آب و هوایی سرد همراه با استفاده از گاوآهن بدان معنی است که مایع هیدرولیک مورد استفاده در یک گاوآهن برفی با مواد افزودنی ضد یخ مخلوط می شود.

-هواپیما (حمل و نقل هوایی) – در بخش حمل و نقل هوایی ، ضروری است روغن هیدرولیک هواپیما قابل اعتماد باشد زیرا در سیستم های کنترل حمل و نقل هوایی ، درهای آشیانه هواپیما ، جک های هواپیما و کنترل هواپیما استفاده می شود.

-روغن هیدرولیک تراکتور برای عملکرد ترمزهای هیدرولیک و سیستم های هیدرولیک در وسایل نقلیه و ماشین آلات کشاورزی ضروری است. برای تأمین تراکتور روغن هیدرولیک خود ، ممکن است بخواهید از یک تولید کننده معتبر استفاده کنید تا از تجهیزات و وسایل نقلیه گران قیمت خود به خوبی مراقبت کرده و از آن محافظت کنید.

-کشتی های دریایی و صنعت دریایی – اگر به اندازه کافی خوش شانس بوده اید که به یک کشتی کروز بروید ، این راحتی را در دریا احساس خواهید کرد. روغن هیدرولیک در بسیاری از کشتی های دریایی برای تثبیت کننده ها استفاده می شود.

 

سالانه هزینه های زیادی صرف خسارت های ناشی از خوردگی و راه های جلوگیری از آن می شود. مهندسی خوردگی کاربرد دانش و فن یا هنر جلوگیری و کنترل خسارت های ناشی از خوردگی به طور اقتصادی و مطمئن است. با توجه به ماهیت محیط خورنده، میزان آلیاژها، سازه ها و روش های جلوگیری از آن ها متفاوت است.

با پیشرفت صنایع از قرن 19 به بعد مساله خوردگی اهمیت ویژه ای پیدا کرده و به دلیل جنبه های اقتصادی مساله توجه مسئولان را جلب کرده است. نتایج ارزیابی های به عمل آمده در برخی از کشورهای صنعتی پیشرفته نشان می دهد که زیان های مالی ناشی از پدیده خوردگی سالیانه رقمی در حدود 4-5 درصد تولید نا خالص ملی می باشد.

اغلب صنایع کم و بیش به آب احتیاج دارند که این آب می تواند از هر نوع آب طبیعی تامین شود. از آنجایی که غالبا مصرف آب در صنایع زیاد است لذا قیمت و دسترسی به آن مهم می باشد.

به دلیل گران بودن آب شهر آبی که دارای خوردگی مشخصی باشد ترجیح داده می شود مواردی که برای آبهای صنعتی مورد بررسی قرار گیرند عبارتند از:

1- مواد معلق جلبک ها و میکروب ها

2- اسیدیته یا قلیائیت آب

3- مواد معدنی

4-آهن

5-گازهای موجود در آب

6-خورندگی آب

کنترل صحیح ترکیب شیمیای مشکلات خوردگی و رسوب دهی را به حداقل می رساند. خوردگی فلزات بستگی زیادی به کیفیت فیزیکی و شیمیایی آب دارد. از جمله پارامتر های مهم در این ارتباط هدایت الکتریکی آب، pH، غلظت و نوع نمکهای موجود در آب و مسائل رسوب گذاری ناشی از این عوامل می باشند.

فنی که انتقال نیرو را توسط مایعات انجام دهد هیدرولیک نامیده می شود. انتقال نیرو و حرکت به روش های مکانیکی، الکتریکی، نیوماتیکی، هیدرولیکی و سیستم های مرکب انتقال قدرت قابل انجام است.

از جمله مزایای سیستم خای هیدرولیک عبارتند از:

1- امکان انتقال نیروهای بزرگ و توان های بالا

2-تنظیم سرعت در خلال کار بدون توقف

3-حرکت بی ضربه و بی لرزش

4-انتقال نیرو به نقاط دور

5-تغییر جهت و سرعت سریع حرکت

از جمله معایب سیستم های هیدرولیک عبارتند از:

1- حساسیت روغن ها به دما

2-تراکم پذیری روغن ها

تغییرات ویسکوزیته روغن

اتلاف انرژی در اثر اصطکاک سیال عامل

بین سیالات مختلف به دلیل مزایای که روغ دارد به عنوان سیال هیدرولیکی از آن استفاده می شود.

استفاده از روغن هیدرولیکی به دلیل مزایای زیادی که دارند جهت انتقال نیرو و حرکت اجتناب ناپذیر است. مطالعات نشان می دهد که اتفاقاتی از قبیل ترکیدن شیلنگ انتقال روغن هیدرولیک، نشتی ناخواسته روغن به داخل آب، گاهی اوقات خطای نیروی انسانی و … باعث می شود روغن هیدرولیک با آب مخلوط شود.

البته تا حد امکان انجام شده و سرانجام عملیات تصفیه سازی نهایی در صافی های شنی بزرگ انجام می گیرد.

اما وجود روغن در آب پس از عملیات جداسازی هم اجتناب ناپإیر است.

روغن های هیدرولیک از روغن پایه و مواد افزودنی تشکیل می شوند. روغن های پایه هیدرو کربنی هستند و تمایل دارند اکسید شده تجزیه ی حرارتی شده و یا پلیمریزه شوند. مطالعات نشان می دهد که هیدرو کربن ها با اکسیژن واکنش داده و گونه هایی مانند اسید کربو کسیلیک تشکیل می دهند.

اسید کربوکسیلیک به سطح فلز جذب شده و با فلز واکنش می دهد و باعث تشکیل کمپلکس های فلزی می شود.

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید روغن هیدرولیک میتوانید با شرکت بازرگانی رجال تماس بگیرید و از راهنمایی و تجربه ای مشاورین این شرکت بهره ببرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *