انواع مواد افزودنی موجود در روغن موتور

انواع روغن صنعتی
انواع روغن صنعتی
فوریه 24, 2021
ضرورت استفاده از ضد یخ و چگونگی استفاده و نحوه تعویض آن
ضرورت استفاده از ضد یخ و چگونگی استفاده
مارس 10, 2021

انواع مواد افزودنی موجود در روغن موتور

انواع مواد افزودنی موجود در روغن موتور

انواع مواد افزودنی موجود در روغن موتور

انواع مواد افزودنی موجود در روغن موتور

 

روغن پایه موتور به تنهایی در برابر دمای زیاد، مقاوم نیست؛ بنابراین سازندگان از ماده‌های دیگری تحت عنوان مواد افزودنی کمک می‌گیرند تا کارکرد مایع روان کننده را با کنترل دما، بهتر و طول عمرش را بیشتر کنند. این ترکیبات شامل موارد زیر می‌شود:

· پاک کننده

این ماده با هدف تمیز کردن محفظه داخلی روغن خودرو، انواع کثیفی‌ها را در هوا معلق نگه می‌دارد تا بر روی قطعات ننشسته و عملکرد آن‌ها را تحت تاثیر قرار ندهد.

· مواد ضد ضربه

وظیفه کنترل حدودی فشار ضربات غیرمعمول وارده بر بر عهده این ماده موجود در روغن موتور است.

· ضد زنگ و ضد خوردگی

همانطور که از اسم این ماده افزودنی مشخص است؛ مایع مذکور، مانع از زنگ زدگی و خوردگی قطعات در برابر رطوبت و گازهای تولید شده در محفظه موتور می‌شود.

· مواد ضد سایش

این ماده افزودنی به عنوان یک لایه محافظ بر روی قطعات می‌نشیند تا مانع برخورد مستقیم فلز با فلز شود.

· آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان نقش بسیار مهمی دارد؛ بدون وجود آن، شما با تشکیل لجن در محفظه روغن مواجه خواهید شد که علاوه بر کثیفی بسیار زیاد، به قطعات هم آسیب می‌زند.

· ماده گران‌روی

ماده مذکور که به تازگی در برخی از روغن موتورها اضافه شده است؛ توانایی به جریان انداختن مایع در دمای پایین‌تر از حد معمول را هم دارد.

انواع روغن موتور خودرو

 

در این بخش، انواع مایع روان کننده را از لحاظ ویژگی‌های آن‌ها، مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ ناگفته نماند که هدفمان، معرفی برند خاصی نیست. انواع روغن خودرو به چهار دسته کلی زیر تقسیم می‌شود:

1. روغن مینرال

این نوع مایع روان‌کننده که از آن با نام روغن موتور معدنی هم یاد می‌کنند، جز محصولات قدیمی‌ محسوب می‌شود که امروزه با ظهور مواد جدید با کیفیت‌تر، طرفداران زیادی ندارد. البته برخی معتقدند که قدرت روان‌کاری مینرال به دلیل استفاده از نفت در آن، بسیار زیاد است.

2. روغن موتور صنعتی

روغن صنعتی یا سنتتیک شامل روغن پایه، مینرال و تعدادی ماده افزودنی است و تحت تاثیر یک فرایند شیمیایی به وجود می‌آید؛ در حالی که تولید مورد قبلی بر پایه نفت خام بود. روغن موتور صنعتی، مزایای بیشتری نسبت به نوع مینرال دارد و بسیاری از آن استفاده می‌کنند.

3. روغن موتور نیمه سنتتیک

روغن مذکور ترکیبی از نوع سنتیتیک و مینرال است. مزیت نیمه سنتتیک، مقاومت بالای آن در برابر دماهای زیاد بوده؛ اما کیفیت کمتری نسبت به انواع قبلی در روان‌کاری دارد.

4. روغن موتور فلاشینگ

مایع فلاشینگ در انواع خودروهای هیبریدی استفاده می‌شود و بیشتر شبیه به آب است. این ماده، بیشتر وظیفه تمیز کردن  را به عهده داشته و خاصیت روان‌کنندگی زیادی ندارد.

مراحل کار به این صورت است که در ابتدا، باید روغن کثیف قبلی را از محفظه خارج کرده و فلاشینگ را جایگزین آن کنید؛ سپس روغن را به مدت ۱۰ دقیقه به صورت درجا روشن کرده تا فرایند تمیز شدن تکمیل شود. در نهایت ماده فلاشینگ را خالی کرده و از روغن موتور جدید استفاده کنید.

انتخاب بهترین روغن خودرو

نخستین کاری که برای انتخاب روغن مناسب باید انجام دهید؛ مراجعه به دفترچه راهنمای اتومبیل خودتان است. خودروساز در بیشتر مواقع، روغن سازگار با محصول خود را معرفی می‌کند؛ اما گاهی، هیچ اشاره‌ای به این موضوع نمی‌شود. در شرایط مذکور، بهتر است که از مایع روان کننده مینرال استفاده کنید.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید، این است که اگر توصیه خودروساز نوع سنتتیک است؛ هرگز از انواع دیگر (معدنی یا نیمه سنتتیک) استفاده نکنید که امکان آسیب رساندن جدی به روغن وجود دارد. اما برعکس آن، زمانی که پیشنهاد کمپانی نوع مینرال است؛ استفاده از انواع دیگر خطرآفرین نیست.

تعویض روغن موتور

شما باید به صورت مرتب، روغن اتومبیل خود را تعویض کنید. زیرا این مواد، پس از مدتی به دلیل انواع آلودگی‌ها که در اثر گردش به وجود آمده‌اند؛ نه تنها خاصیت خود را از بابت روان‌سازی از دست می‌دهند، بلکه با به جریان درآوردن کثیفی‌ها در خودرو به قطعات نیز آسیب می‌رسانند. توصیه ما به شما تعویض روغن موتور همزمان با فیلتر آن است.

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید انواع روغن خودور مناسب میتوانید با شرکت بازرگانی رجال تماس بگیرید و از راهنمایی و تجربه ای مشاورین این شرکت بهره ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *