انتخاب روغن موتور در زمستان
انتخاب روغن موتور در زمستان
نوامبر 10, 2020
انواع روغن هیدرولیک
انواع روغن هیدرولیک
نوامبر 25, 2020

روغن فلزکاری

روغن فلزکاری

روغن فلزکاری

روغن فلزکاری

روغن فلزکاری برای فرآیندهای مختلف فلزکاری نظیر ماشین‌کاری، پرس‌کاری، فرزکاری، برشکاری و تراشکاری توسعه پیدا کرده‌اند. انواع مختلفی از این روانکارها تولید شده‌اند که عبارت‌ هستند از: روغن های مخصوص، امولسیون آب و روغن، ژل های مخصوص و ایروسول‌ها. این ترکیبات می‌توانند پایه نفتی، معدنی و طبیعی داشته باشند.

وظایف روغن فلزکاری :

خنک‌کاری: برش فلز به واسطه اصطکاک بین قطعات و انرژی صرف شده در شکل دهی قطعه کار، سبب ایجاد گرما می‌شود. هوای موجود در محل وقوع فرآیند دارای ضریب هدایت حرارت پایینی است، پس خنک کننده ضعیفی به حساب می‌آید و فقط در مواردی که فرآیند سبک و کوتاه مدتی انجام می‌شود، می‌تواند از عهده خنک کردن قطعات برآید.

روانکاری: علاوه بر خنک‌کاری، روانکارهای برشی می‌توانند به واسطه روانکاری سطح قطعه کار و ابزار برش به فرآیند برش‌کاری فلزات کمک کنند.  این روانکاری می‌تواند در جلوگیری از ایجاد جوش نقطه‌ای بین ابزار برش و قطعه کار هم کمک کند.

انواع روغن فلزکاری:

به طور کلی سه نوع از مایعات را داریم که عبارت هستند از: معدنی، نیمه سینتیکی و سینتیکی (مصنوعی). نمونه‌های مصنوعی عموما ترکیب روغن و آب هستند که به صورت امولسیون پایداری با مشخصات مناسبی برای کاربردهای مختلف فلزکاری توسعه پیدا کرده‌اند. این مشخصات مناسب عبارت هستند از: جلوگیری از زنگ‌زدگی، حفظ PH آب در محدوده 9 تا 10، قابلیت کار با اکثر فلزات، مقاومت در برابر تجزیه حرارتی و حفظ ایمنی زیست محیطی.

روغن‌های معدنی که پایه‌ای نفتی دارند، این دسته از روغن‌ها رنج وسیعی از روغن‌ها را در برمی‌گیرند، از روغن‌های غلیظ، تیره و غنی از گوگرد که مناسب صنایع سنگین هستند، گرفته تا روغن‌های رقیق و روشن.

روانکار‌های نیمه سینتیکی که روغن‌های محلول هم نامیده می‌شوند، یک اوملسیون پایدار از آب و روغن‌های معدنی هستند. دستگاه‌های CNC متداول از همین ترکیبات امولسیونی استفاده می‌کنند که حاوی مقادیر کمی از روغن امولسیون در مقدار زیادی از آب هستند.

دسته آخر هم که به ترکیبات سینتیکی شهرت پیدا کرده‌اند و پایه‌ی آبی دارند.

مشخصات روغن فلز‌کاری ایده‌آل:

  • اختلاط سریع با آب و تشکیل امولسیون پایدار
  • خاصیت روان کنندگی عالی به دلیل داشتن ترکیبات EP
  • خاصیت خنک کاری و شویندگی بالا
  • جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی قطعات و دستگاه
  • طول عمر مطلوب به دلیل حضور ضد میکروب‌های خاص

روش استفاده روغن فلزکاری :

بنا به کاربرد مورد نظر و دستگاه مربوطه، از هر روش متداولی نظیر ایجاد جریان مستقیم از سیال، اسپری کردن، چکاندن و قلم‌مو زدن می‌توان از سیالات برش استفاده کرد. برای اکثر کاربرد‌های فلزکاری به صورت ایده‌آل نیاز به جریانی طولانی مدت از روانکار (سیال) با فشار بالا و حجم بالا در محل تماس قطعه کار و ابزار برش نیاز داریم. سپس این سیال در محفظه‌ای جمع می‌شود و بعد از فیلتر شدن مجدد جریان پیدا می‌کند.

نتایج استفاده از روغن مناسب فلزکاری:

  • حفظ دمای قطعه کار در یک دمای پایدار که اهمیت ویژه‌ای در هنگام تولید قطعات دقیق با تلرانس کم پیدا می‌کند.
  • جلوگیری از بروز مشکلات مرتبط با سلامت افراد و محیط زیست که به واسطه حفظ ایمنی افراد این ترکیبات همگی غیر سمی، بدون باکتری و قارچ هستند.
  • جلوگیری از زنگ‌زدگی و خوردگی در قطعات تجهیزات مورد استفاده و ابزار برش
  • افزایش عمر ابزار برش به واسطه روانکاری لبه قطعه کار و ابزار برش و کاهش جوش‌های نقطه‌ای ایجاد شده

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید روغن مناسب فلزکاری میتوانید با شرکت بازرگانی رجال تماس بگیرید و از راهنمایی و تجربه ای مشاورین این شرکت بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *