انواع روغن هیدرولیک
انواع روغن هیدرولیک
نوامبر 25, 2020
آیا روغن هیدرولیک یخ میزند؟
آیا روغن هیدرولیک یخ میزند؟
دسامبر 9, 2020

روغن کمپرسور

انواع روغن کمپرسور

انواع روغن کمپرسور

انواع روغن کمپرسور و آشنایی با کاربرد و استانداردهای این روغن

روغن کمپرسور: در کارگاه ها و کارخانه های زیادی در سراسر جهان از کمپرسورهای هوا استفاده میشود و در برخی از صنایع نظیر صنایع نفت و پتروشیمی، کمپرسور مخصوص گازهای دیگری مثل گاز هیدروژن وجود دارند، بر این اساس میتوان گفت که روغن کمپرسور یکی از روغن های پر مصرف در صنایع میباشد و بدلیل اهمیت و گستردگی کاربرد کمپرسورها در این مقاله به روغن مورد نیاز کمپرسورها می پردازیم ولی بهتر است در ابتدا ببینیم چند مدل کمپرسور داریم.

 از بین کمپرسورهای مختلف ساخته شده تا کنون میتوان به چند کمپرسور پر کاربرد به شرح زیر اشاره نمود:

 • کمپرسورهای رفت و برگشتی یا پیستونی
 • کمپرسورهای مارپیچی یا اسکرو
 • کمپرسورهای تیغه ای
 • کمپرسورهای روتاری
 • کمپرسورهای برودتی

و همه این کمپرسورها نیاز به روغن های خاص خود دارند تا استهلاک آنها به حداقل رسیده و کارآیی خوبی داشته باشند.

کاربرد روغن کمپرسور

معمولا در کمپرسورها مخزنی برای روغن وجود دارد تا روغن مورد نیاز برای روغنکاری کمپرسور در طی زمان کار کمپرسور، از این مخزن تامین گردد و معمولا شرکت های سازنده کمپرسور، توصیه می نمایند که اجازه داده نشود سطح روغن در مخزن روغن کمپرسور از مقدار مشخصی پایین تر بیاید. دلیل این توصیه نقشی است که روغن کمپرسور در عملکرد کمپرسور ایفا می کند.

در بدنه فلزی یک کمپرسور از قطعات فلزی متحرک و غیر متحرکی استفاده می شود که در نتیجه حرکت قطعات متحرک و تماس سطوح فلزی، گرما تولید میشود و در نتیجه دمای محفظه کمپرسور بالا می رود.

دمای بالا و اصطکاک بین قطعات فلزی در تماس، دشمن اصلی قطعات فلزی است. این دو عامل می تواند به مرور باعث تخریب قطعات متحرک کمپرسور شده و عملکرد کمپرسور را دچار مشکل سازد.

نقش اصلی روغن کمپرسور مقابله با همین دو عامل مذکور است و در واقع نخستین وظیفه روغن در کمپرسورها، روان کاری قطعات متحرک است و دومین کاربرد مهم روغن کمپرسور جذب و انتقال گرمای تولید شده در بین قطعات میباشد تا دمای محفظه کمپرسور کنترل گردد.

در ادامه این مقاله به معرفی انواع روغن کمپرسور می پردازیم.

انواع روغن کمپرسور

انواع روغن کمپرسور

انواع روغن کمپرسور

به خاطر تنوع در طراحی کمپرسورها و شرایط کاری و ساختمان داخلی آن ها، انواع مختلفی از روغن های کمپرسور تولید شده و برای انتخاب روغن کمپرسور مناسب، لازم است خواص شیمیایی روغن، متناسب با گاز ورودی به کمپرسور و شرایط داخلی کمپرسور باشد و اکیدا توصیه میگردد که انتخاب روغن کمپرسور بر اساس توصیه های شرکت سازنده کمپرسور باشد.

از یک منظر میتوان گفت، روغن های کمپرسور اغلب از دو جزء تشکیل می شوند، روغن پایه و مواد افزودنی. علت افزودن مواد افزودنی ارتقاء کیفیت روغن کمپرسور میباشد. اضافه نمودن این مواد افزودنی باعث میشود عمر روغن افزایش یافته، ظرفیت حرارتی آن بالاتر رفته و خواص روان کاری و خواص محافظتی روغن در برابر خورندگی نیز بهبود یابد.

روغن پایه، بخش مهمی از یک روغن کمپرسور را تشکیل میدهد که میتواند مواد مختلفی باشد و اغلب بر روی ظروف بسته بندی روغن کمپرسور، علائم اختصاری‌ به شرح زیر دیده میشود که مشخص کننده نوع روغن پایه آن است، به عنوان مثال:

 • MO که مخفف کلمه Mineral میباشد و به معنی روغن با پایه طبیعی و معدنی یا مینرال است.
 • PAO که مخفف کلمات Poly Alpha Olefin است و یک نوع روغن پایه سنتتیک از گروه الفین ها میباشد.
 • POE که مخفف کلمات Poly Ol Ester است و یک نوع روغن پایه سنتتیک از گروه استرها میباشد.
 • PAG که مخفف کلمات Poly Alkylene Glycol است و یک نوع روغن پایه سنتتیک از گروه گلایکول ها میباشد.
 • PVE که مخفف کلمات Poly Vinyle Ether است و یک نوع روغن پایه سنتتیک از گروه اترها میباشد.
 • AB که مخفف کلمه Alkyl Benzene است و یک نوع روغن پایه سنتتیک از گروه اکلیل ها میباشد.

لازم به ذکر است، روغن های کمپرسور برودتی نوع خاصی از روغن های کمپرسور هستند که باید علاوه بر خواص عمومی یک روغن صنعتی، با گاز میبرد کمپرسور نیز سازگار باشند و با این گاز وارد واکنش شیمیایی نشوند، همچنین این روغن باید در برابر تنش دمایی مقاومت خوبی داشته باشد زیرا شرایط دمایی متفاوتی را در طی یک سیکل کاری کمپرسور تجربه می‌کند، از دمای بالای اطراف شیر آلات کمپرسور گرفته تا دمای پایین اطراف شیر انبساط آن

در ادامه این مقاله به برخی از سوالات متداول در مورد روغن کمپرسور می پردازیم که ممکن است سئوال خیلی از مخاطبین این سایت نیز باشد.

انواع روغن کمپرسور

انواع روغن کمپرسور

 • آیا می‌توان از روغن موتور به جای روغن کمپرسور استفاده کرد؟

به عنوان یک اصل کلی، پاسخ منفی است وبه هیچ وجه این کار توصیه نمیگردد.

 • آیا همیشه باید در کمپرسورهای هوا از روغن استفاده نمود؟

در سال های اخیر کمپرسورهایی هم ساخته شده اند که نیازی به روغن ندارند و لذا باید حتما دفترچه راهنمای کمپرسور هوا مطالعه شود تا اگر در این دفترچه استفاده از روغن توصیه شده است، طبق مندرجات دفترچه راهنما از روغن مناسب استفاده گردد.

 • هر چند وقت یکبار باید روغن کمپرسورهای هوا را تعویض کرد؟

بصورت کلی میتوان گفت روغن کمپرسورهای هوا باید هر 3 ماه یکبار، تعویض گردد ولی کارشناسان روغن صنعتی توصیه می نمایند در این مورد نیز بر اساس مندرجات کتابچه راهنمای سازنده کمپرسور هوا عمل گردد.

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید روغن کمپرسور مناسب میتوانید با شرکت بازرگانی رجال تماس گرفته و از نظر مشورتی کارشناسان واحد فروش این شرکت بهره ببرید.

مطالب مرتبط:

روغن صنعتی کمپرسورها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!