انواع روغن هیدرولیک
انواع روغن هیدرولیک
نوامبر 25, 2020
آیا روغن هیدرولیک یخ میزند؟
آیا روغن هیدرولیک یخ میزند؟
دسامبر 9, 2020

روغن کمپرسور

روغن کمپرسور

روغن کمپرسور

چه کمپرسورهایی از روغن استفاده می کنند؟

به صورت کلی چند مدل مختلف از کمپرسور ها وجود دارند که نیاز به روغن کاری و روغن دارند. از جمله کمپرسورهای رفت و برگشتی  یا پیستونی،  مارپیچی یا اسکرو ، تیغه ای، روتاری و یخچالی نیاز به روغن برای کارکرد خود دارند.

کاربرد روغن کمپرسور

در کمپرسور های پیستونی، روتاری یا اسکرال مخزنی برای این فراورده در نظر گرفته می شود که به مصرف کننده سفارش می شود که سطح این فراورده در این مخزن هرگز از مقدار مشخصی پایین تر نیاید. دلیل این سفارش، نقشی است که روغن کمپرسور در فرایند طراحی کمپرسور ایفا می کند.

در ساختمان یک کمپرسور از قطعات آلیاژی متحرک و غیر متحرکی استفاده می شود که به واسطۀ حرکت این قطعات، در سیستم گرما تولید شده و دمای محفظۀ کمپرسور بالا می رود. به علاوه وقتی از قطعات آلیاژی متحرک استفاده می شود، اصطکاکی در بین قطعات ایجاد می گردد.

دمای بالا و اصطکاک بین قطعات دشمن اصلی آلیاژهای فلزی است. این دو عامل می تواند به مرور باعث تخریب قطعات کمپرسور شده و کل فرایند سیستم را دچار اختلال کند.

استفاده از این فراورده جهت مبارزه با همین دو عامل بالا صورت می گیرد. نخستین وظیفۀ آن در ساختمان کمپرسور، روان کاری قطعات متحرک است.

همچنین این فراورده گرمای تولید شده در بین قطعات را جذب کرده و دمای محفظۀ کمپرسور را کنترل می کند. البته انواع روغن کمپرسور که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، خاصیت های دیگری نیز ممکن است داشته باشند.

انواع روغن کمپرسور

به خاطر تنوع در طراحی کمپرسورها و ساختمان داخلی آن ها، امروزه انواع مختلفی از روغن های کمپرسور تولید می شود. برای استفاده از این فراورده ها، باید خواص فیزیکی و شیمیایی آن را چک کرده و با شرایط داخلی کمپرسور مقایسه نمود.

انواع روغن های کمپرسور از دو جزء تشکیل می شوند. جزء پایۀ آن و اجزای افزودنی‌ آن. نقش عناصری که به جزء پایه اضافه می شوند، بالا بردن عمر آن، افزایش ظرفیت حرارتی آن و بهبود بخشیدن خواص روان کاری و محافظتی روغن کمپرسور است.

پایۀ اصلی روغن کمپرسور و علائم اختصاری آن

اگر روی بسته بندی انواع روغن کمپرسور را نگاه کنید، علائم اختصاری‌ای می بینید که مشخص کنندۀ نوع آن و پایۀ اصلی آن است.

 • MO: سری Mineral
 • PAO: سری Poly Alpha Olefin
 • POE: سری Poly Ol Ester
 • PAG: سری Poly Alkylene Glycol
 • PVE: سری Poly Vinyle Ether
 • AB : سری Alkyl Benzene

روغن کاری کمپرسور

استفاده از روغن در سیستم سرد کننده دوعلت اصلی دارد:

 1. روغن کاری قسمت های متحرک کمپرسور موجب کاهش اصطکاک و جلوگیری از ساییدگی قطعات متحرک کمپرسور می شود که موجب افزایش راندمان کمپرسور می گردد.
 2. خنک کاری قسمت های مختلف کمپرسور.

ویژگی های روغن کمپرسور

 بر خلاف روانکارهای عمومی، روغن‌ کمپرسور نیاز به کارکرد دایم و مادام العمر دارند. همه ما یخچالهای خانگی را می‌شناسیم که بیش‌از نیم قرن عمر دارند بدون اینکه نیاز به تعویض روغن کمپرسور پیدا کرده باشند. وظیفه اصلی این روغن روانکاری قطعات است.

ولی عواملی که باعث تفاوت روغن های معمول با روغن‌ کمپرسور برودتی می شود به‌شرح زیر است:

 1.  این روغن با مبرد مخلوط می شود.
 2.  روغن کمپرسور با سیم پیچ موتور مستقیما درتماس است.
 3.  این روغن داخل مجراهای باریک خطوط سرمایش حرکت میکند.
 4.  روغن کمپرسور شرایط دمایی متفاوتی را درون یک سیکل تجربه می‌کند. از دمای بالای شیرآلات کمپرسور گرفته تا دمای پایین شیر انبساط و اواپراتور.

سوالات متداول در مورد روغن‌های کمپرسور

 • آیا می‌توان از روغن موتور در کمپرسور استفاده کرد؟ به طور معمول، پاسخ منفی خواهد بود، اما اگر شما مجبور هستید تا از روغن موتور برای کمپرسور خود استفاده کنید، بهتر است از یک روغن بدون مواد شوینده استفاده کنید.
 • آیا مجبور هستید روغن را به کمپرسورهای هوا اضافه کنید؟  این فقط زمانی درست است که شما از یک کمپرسور هوای روانکاری شده استفاده می‌کنید. کمپرسورهای بدون روغن نیازی به روغن ندارند، زیرا آنها قبل از خروج از کارخانه به طور کامل مهر و موم شده‌اند.
 • هر از چند گاه باید روغن کمپرسورهای هوا را تعویض کرد؟ روغن کمپرسورهای هوا را باید هر 3 ماه یکبار یا پس از 7000 ساعت استفاده تعویض کنید. حداقل یکبار در سال به طور ایده آل باید این کار را انجام دهید. همیشه بهتر است به کتابچه راهنمای کاربران مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید روغن کمپرسور مناسب میتوانید با شرکت بازرگانی رجال تماس بگیرید و از راهنمایی و تجربه ای مشاورین این شرکت بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *